A tévhitek eloszlatása érdekében fontos leszögezni, hogy a laborvizsgálatok eredményei nem egyenlők a diagnózissal, az eredmények a diagnózis felállításához járulnak hozzá, melyről a kezelőorvos fog dönteni. .
Általános laborvizsgálatok alatt a vér- és vizeletvizsgálatot értjük.
Mikor célszerű általános laborvizsgálaton részt venni?
- Általános panaszok fennállása esetén (pl. általános rossz közérzet, levertség, fáradékonyság, gyengeség, gyakori, visszatérő fejfájás, stb.),
- különböző betegségek megelőzése érdekében, évente szűrő jelleggel, függetlenül attól, hogy vannak-e panaszaink,
- az általános egészségi állapotról való tájékozódás céljából.
Az általános laborvizsgálat elvégzését a szakrendeléseken is kérhetik, többek között ezért is érdemes a laborvizsgálatok előtt a megfelelő szakrendelést felkeresni panaszainkkal.
Hogyan készüljön a vérvételre?
A legtöbb vérvizsgálatra éhgyomorral szükséges érkezni, ezért a vérvétel előtti 6 órában nem szabad étkezni, vizet fogyasztani azonban nem csak lehet, de javasolt is, a bőséges folyadékfogyasztás ugyanis sokkal gördülékenyebbé teszi a vérvételt. Tilos viszont kávé, üdítő és alkoholos italok fogyasztása, mivel ezek hatással lehetnek a kapott eredményekre. Nincs szükség éhgyomorral érkezni akkor, ha hormonvizsgálatról van szó. .
A vérvétel előtti néhány napban lehetőleg kerülni kell a túlságosan zsíros, megterhelő ételek, az alkoholos italok fogyasztását, a dohányzást, a megerőltető fizikai munkát.
A vérvétel rendszerint a könyökhajlatban található vénából történik.
Hogyan kell megfelelő vizeletmintát produkálni?
A vizeletmintát alaposan tisztított, jól záródó edényben kell leadni, középsugaras, körülbelül 1 deciliter mennyiségű vizeletből. Mintaadás előtt fontos a megfelelő tisztálkodás annak érdekében, hogy ne kerülhessenek kórokozók a mintába.:
Mikre terjed ki az általános laborvizsgálat?
- Vérképző rendszer működésének vizsgálata (pl. vörösvértestek, fehérvérsejtek, vérlemezkék relatív és abszolút számának meghatározása),
- májfunkciók vizsgálata (pl. GOT, GGT, GPT, bilirubin),
- vesefunkciók vizsgálata (pl. karbamid, kreatinin, teljes vizelet vizsgálata),
- pajzsmirigyfunkciók vizsgálata (pajzsmirigyserkentő hormon – TSH – vizsgálata),
- gyulladásos folyamatok vizsgálata (CRP),
- zsír- és szénhidrát anyagcsere (pl. koleszterin, vércukor).