Önálló formában viszonylag új területnek számít, a 2000-es évek közepén vált ki az urológiából. Középpontjában a férfiak meddősége, szexuális zavarai, a nemi szervek diszfunkciói és a férfi fogamzásgátlás áll.
Az andrológiai kivizsgálás egy többlépcsős folyamat, melynek során a betegség kiváltó okát keresi meg a szakorvos.
Mikor forduljunk andrológus szakorvoshoz?
Minden olyan esetben indokolt andrológiai szakrendelés felkeresése, amikor nem sikerül a párjának teherbe esnie. Szerencsére ma már a férfi meddőség is egy alaposan kutatott terület, ezért szakszerűen kezelhetők olyan problémák a meddőségen kívül is, mint a merevedési zavarok, a férfiaknál fellépő hormonhiányos állapotok, vagy a nemi szerveket érintő rákos megbetegedések.
A mostani protokollok szerint a gyermeknemzés sikertelensége esetén a probléma hátterének feltárását a férfiaknál kezdik, a nők kivizsgálása csak abban akkor kerül szóba, amikor a férfiról orvosi vizsgálatok alapján bebizonyosodik, hogy nemzőképes. A férfiak számára mindenképpen jó hír, hogy az ő kivizsgálásuk lényegesen egyszerűbb folyamat. Statisztikák szerint a hazai meddő párkapcsolatok közel feléről elmondható, hogy a férfiaknál is van valamilyen eltérés, de ez sok esetben jól kezelhető, mivel szakszerű és modern eljárások állnak már rendelkezésére a szakorvosoknak.
A jelenlegi adatok azt támasztják alá, hogy 40 és 70 év közötti férfiak több mint felénél előfordulnak merevedési zavarok. Ezek a panaszoknak a hátterében akár olyan más megbetegedések is állhatnak, mint a cukorbetegség, vagy valamilyen szívbetegség. Arra is van példa, hogy hormonhiányos állapotok, a stresszes életmód, a párkapcsolati problémák, pszichés eredetű zavarok okozhatják az erekciós gondokat.
A kivizsgálás elején fontos elkülöníteni, hogy valamilyen szervi ok áll-e a háttérben, vagy pszichés eredetű a zavar, ami döntően meghatározza a kivizsgálás, kezelés további irányát. Arra már most fel kell hívni a figyelmet, hogy a merevedési zavarok jól kezelhetők, ezért érdemes minél előbb szakorvoshoz fordulni ilyen esetben, különben akár súlyos lelki és párkapcsolati krízis léphet fel kezeletlenség esetén.
Ahogy már utaltunk rá, a férfiaknál is előfordulhatnak hormonális problémák, amik a szexuális teljesítményre, nemzőképességre is hatással lehetnek, ezért ezek tüneteit is keresni fogja az andrológus a kivizsgálás során.
Ilyen tünetek lehetnek például:
- csontritkulás,
- izzadékonyság, hőhullámok,
- zsírszövetfelszaporodás,
- izomvesztés
- szőrnövekedés lassulása, szőrhullás,
- ingerlékenység, motiválatlanság,
- lelassult gondolkodás,
- depresszióra való hajlam,
- merevedési zavarok.
Ezeknek a tüneteknek a megszüntetése ma már nagyon hatékonyan kivitelezhető, köszönhetően a modern, kevés mellékhatással rendelkező hormonpótló készítményeknek, terápiáknak.
Szintén jól gyógyítható a here- és a prosztatarák is, persze annál nagyobb a teljes gyógyulás esélye, minél korábban felismerik fel a betegséget. A hererák elsősorban a fiatalabb korosztályt veszélyezteti, de rendkívül hatékony a rendszeres önvizsgálat, melynek során ha legkisebb elváltozást is észleljük, akkor azonnal szakorvoshoz kell fordulni. Ezzel szemben a prosztatarák inkább az idősebb férfiak betegsége, elsősorban az 50 év fölöttiek szoktak érintettek lenni. Sajnos a halálozási adatok is növekvő tendenciát mutatnak. Ez a beteg jellegéből adódik, ugyanis a tünetek viszonylag későn jelentkeznek. Ez különösen felértékeli a szűrővizsgálatok jelentőségét, ezért azokon mindenképpen rendszeresen részt kell venni. A szűrővizsgálat tapintásos vizsgálatból és vérvételből áll. Azoknak fokozottan érdemes figyelniük, akiknek a családjában már előfordult daganatos megbetegedés. Rendszeres szűrővizsgálatokon való részvétellel nagyon jó eredménnyel gyógyítható ráktípusról van szó, a gyógyulást követően pedig éves kontrollokon szükséges megjelenni.