A rendszeres nőgyógyászati szűrővizsgálat tehát évente legalább egy alkalommal elengedhetetlen minden hölgy számára még panaszmentesség esetén is, hiszen rengeteg betegség sokáig nem okoz tüneteket, csak miután már visszafordíthatatlan kárt idézett elő.
Különösen nagy figyelmet kap manapság a nőgyógyászaton belül a meddőség kérdése. Egyre több párkapcsolatot sújtanak gyermekvállalási problémák, és a pár női tagjának kivizsgálása az esetek döntő többségében nőgyógyászati szakrendelésen kezdődik.
Különösen a meddőség kezelésében – de más betegségek esetén is – rendkívül fontos szerepet kapnak más szakágak!
Mikor forduljunk nőgyógyászhoz?
Ahogyan azt fentebb már kiemeltük, a nőgyógyászati szakrendelések óriási figyelmet fordítanak a megelőzésre, ezért a hölgyeknek évente legalább egy alkalommal fontos lehet részt venni egy általános szűrővizsgálaton a súlyosabb elváltozások megelőzésének érdekében.
Természetesen nem kell azonnal a legrosszabbra gondolni, ha tüneteket okozó nőgyógyászati problémánk van, hiszen egy egyszerű felfázás, egy hüvelyi fertőzés is előidézhet kellemetlen panaszokat, az alábbiak esetén azonban elhanyagolhatatlan, hogy mielőbb bejelentkezzünk egy szakrendelésre:
- Ismeretlen eredetű, szűnni nem akaró alhasi fájdalmak.
- Menstruációs problémák (erős vérzés, gyenge vérzés, felborult ciklus, erőteljes fájdalom).
- Megváltozott a hüvelyi folyás mennyisége, állaga, színe vagy szaga.
- Kellemetlen hüvelyi irritáció, amihez egyéb tünetek, például viszketés és hasi diszkomfort érzés társul.
- Megváltozott vizeletürítési szokások, gyakori vizelési inger vagy vizelettartási panaszok.
- Fájdalmassá vált szexuális együttlétek, egyéb kapcsolódó kellemetlenségek.
- Változó korhoz tartozó nőgyógyászati panaszok.
- Mellben kitapintott csomók vagy egyéb elváltozások.
- Tervezett gyermekvállalás előtt, közben és után.
Mi történik egy nőgyógyászati vizsgálaton?
Minden nőgyógyászati vizsgálat az anamnézis felvételével indul, amikor a szakorvos szeretné összegyűjteni a betegről a legtöbb hasznos információt, ezért meghallgatja a tüneteket és a panaszokat, valamint természetesen kérdéseket tesz fel.
A diagnózis felállítása érdekében lényeges ismernie a menstruációs ciklus sajátosságait, hogy mikor volt az első és az utolsó menzesz, milyen hosszúak a ciklusok, azok mennyire produkálnak kellemetlen, illetve heves tüneteket és így tovább.
Lényeges továbbá az anamnézis során kitérni a gyermekvállalás kérdésére is, hogy a beteg volt-e már terhes, ha igen, akkor hány alkalommal, és milyen lefolyásúak voltak ezek. A fogamzásgátlás mellett a kísérőbetegségek és az esetleges korábbi műtétek pontos leírása szintén fontos.
Ezen felül családi anamnézisre is szükség lehet – főleg daganatos elváltozás gyanúja esetén –, hiszen a közeli hozzátartozók nőgyógyászati betegségei az örökölhetőség miatt lényeges kiindulási pontot jelenthetnek.
Fizikális vizsgálatok a nőgyógyászaton
A nőgyógyász szakorvos a tünetek és a kórtörténet függvényében dönt arról, hogy milyen fizikális vizsgálatokra lesz szüksége a betegnek. A hüvely és a kapcsolódó belső nemi szervek bimanuális vizsgálatára az esetek többségében mindig sor kerül, de ezt megannyi más egyéb beavatkozás egészítheti ki.
Ezek többsége általában fájdalmatlan, legfeljebb kellemetlenségekkel jár együtt. Ilyen példának okáért az alap- és kiterjesztett kolposzkópia, valamint az exfoliatív citológia, melyek közül utóbbi valójában a szövettani mintavételt jelenti, amire daganatgyanú esetén kerülhet sor.
Gyakori fizikális vizsgálat a nőgyógyászaton az ultrahang, hiszen ez a népszerű és veszélytelen képalkotó módszer tökéletesen alkalmas arra, hogy a kezelőorvos kiszűrje a méh és a petefészek eltéréseit, illetve más – gyakran kezdetleges – betegségeket.
Mivel gyakoriak a nőgyógyászati fertőzések, ezért az általános fizikális vizsgálatok közé tartozik a kenetvétel, melyet laboratóriumi keretek között kitenyésztenek annak érdekében, hogy pontosan kiderüljön, milyen baktérium vagy más egyéb kórokozó idézett elő fertőzést a hüvelyben.
Ilyen formában lehetőség van kiszűrni a szexuális úton terjedő fertőzéseket, a rettegett Human papilloma vírust és az olyan egyéb kórokozókat, mint a Chlamydia trachomatis, a Neisseria gonorrhoea, a Mycoplasma genitalium vagy a Herpes simplex.
Egyéb vizsgálatok a nőgyógyászaton
A nőgyógyászati szakrendeléshez rengeteg egyéb vizsgálat is hozzátartozik, így például a menstruációs zavarok diagnosztizálásával szintén ez a szakág foglalkozik, de a fogamzásgátlás kapcsán egyaránt nőgyógyász szakorvos nyújthat segítséget.
Hormonális és kiegészítő eszközzel történő fogamzásgátlás, kapcsolódó tanácsadás vagy sürgősségi beavatkozás esetén egyaránt nőgyógyászati vizsgálaton kell részt vennünk, de a daganatos elváltozások gyanújakor felmerülő tumormarker vizsgálatokat szintén a szakágon belül végzik el.