A bőr állapota megannyi elváltozást jelezhet, hiszen állhatnak a háttérben különféle egészségügyi panaszok, de lelki eredetű problémák egyaránt megjelenhetnek a bőrön – gyakran csak esztétikai problémákat okozva.
Ma már a legtöbb bőrgyógyászati eredetű betegség jól gyógyítható, olyanok is, amelyek korábban egy életen át kellemetlen panaszokat okoztak a páciensek számára (mint például a pikkelysömör).
Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy a beteg mielőbb bőrgyógyászhoz forduljon a tünetekkel és idejekorán elkezdődhessen a megfelelő kezelés.
FONTOS INFORMÁCIÓ!!
Ammenyiben Ön először jár nálunk az alap szakorvosi vizsgálatot foglalja. Ha rögtön ekkor beavatkozásra is sor kerül akkor a megfelelő + bevatkozási tétel is felszámolásra kerül, pl 1db szemölcs fagyasztás. VISZONT előfordul, hogy a beavatkozásra vissza kell jönnie mert egyből nem végezhető el, vagy több részletben kell evégezni a bevatkozást pl több területről több szemölcsöt kell levenni ilyenkor már második, haramdik* alkalomkor az alap vizsgálati díjat nem kell kifizetnei csak a beavatkozási díjakat. *amennyiben ugyan azzal a problémával jöt folytatólagosan.
Alap szakorvosi vizsgálat nélkül CSAK BEAVATKOZÁST NEM VÉGZÜNK.
Kiemelt szakterületünk a precíziós szemölcs eltávolítás és szemölcs fagyasztást is végzünk.
A Móricz Medical bőrgyógyászati osztályának egyik kiemelt szakterülete az anyajegyek vizsgálata illetve különböző szemölcsök és fibrómák eltávolítása, amit elektrokauterrel és fagyasztásos technológiával végeznek szakorvosaink.
Ez az egyik legjobb és leghatékonyabb módja a szemölcsök eltávolításának. Dr. Polman Erzsébet, klinikánk több évtizedes tapasztalattal rendelkező bőrgyógyásza nagy szakértelemmel alkalmazza a folyékony nitrogénes fagyasztást, amivel alkalmanként akár 10 szemölcs is eltávolítható a betegekről.
A folyékony nitrogénes fagyasztás jelenleg a legjobb és leghatásosabb módja a szemölcsök eltüntetésének. Hatékonysága abban keresendő, hogy a lézeres technológiához képest sokkal mélyebb rétegekbe is eljut, ezáltal a szemölcs gyökere is eltávolítható a segítségével.
Mikor forduljunk bőrgyógyászhoz?
Amint az már fentebb is elhangzott, a bőr egy nagyon összetett szerv, mely szinte folyamatosan szenved kisebb sérülésektől vagy betegségektől. Egy aprócska folttal vagy egy kisebb vágással nyilván senki sem fordul orvoshoz, de vannak esetek, amikor a szakrendelés nem tűr halasztást.
Haladéktalanul bőrgyógyász szakorvoshoz kell fordulnunk azonban olyan esetekben, amikor valamilyen heves kísérőtünetekkel járó bőrbetegséget tapasztalunk magunkon. Ilyenek például
- az allergiás reakciók;
- a súlyos panaszokkal kísért csípések vagy marások;
- az ekcémás tünetek;
- a bőrön megjelenő gombás, vírusos és bakteriális elváltozások;
- a csalánkiütések;
- az ismeretlen eredetű vöröslő és viszkető foltok;
- a hajhullás, a korpásodás és az egyéb hajhoz kapcsolódó problémák;
- bőrtünetekkel, kiütésekkel jelentkező nemibetegségek (például HPV szemölcs);
- valamint az anyajegyeket érintő jelenségek (elszíneződés, formaváltozás, váladékozás).
Természetesen vannak krónikus bőrbetegségek, melyek rendszeres bőrgyógyászati kontrollt és vizsgálatokat igényelnek. Pikkelysömör vagy ekcéma esetén például nem kérdés, hogy évente több alkalommal bőrgyógyászati ellenőrzésre és célzott kezelésre van szükség.
Itt kell beszélni azokról a bőrbetegségekről is, melyek rendkívül veszélyesek ugyan, de sokaknál évekig nem okoznak panaszokat, vagy olyan régióban helyezkednek el, ahol nem láthatók, például a háton, egy hajlatban vagy a genitális régióban.
Ezek a legtöbbször bőrdaganatok, melyek bár manapság már jól gyógyíthatók, azonban rendkívül lényeges időben felismerni őket. Ezért nemcsak konkrét panaszok esetén kell bőrgyógyászhoz fordulnunk, hanem a rendszeres szűrővizsgálatok miatt is.
Természetesen rengeteg jóindulatú bőrgyógyászati problémát ismerünk, melyeket érdemes megmutatni egy szakorvosnak, de alapvetően inkább csak esztétikai elváltozások. Ilyenek például a fibrómák, a bőr jóindulatú kinövései, melyeket általában vagy a fent említett módszerekkel vagy bőrgyógyászati kisműtétek során távolítanak el.
Mi történik egy bőrgyógyászati vizsgálaton?
A legtöbb vizsgálathoz hasonlóan a bőrgyógyászati szakrendelésen is minden esetben az anamnézis felvételével kezdődik el a folyamat.
Amennyiben először járunk bőrgyógyászaton, a kezelőorvos mindent megkérdez majd a tünetekről, az életmódunkról, sőt a családi hátterünkről is, mivel nagyon sok bőrbetegségre hajlamosíthatnak a genetikai tényezők.
Mindig, így visszatérő betegeknél is fontos továbbá az esetleges korábbi leletek, vizsgálati dokumentumok vagy zárójelentések alapos megismerése orvosi oldalról, csak ezt követően kerül sor a tényleges fizikai vizsgálatokra.
Fizikális vizsgálatok a bőrgyógyászaton
A konkrét vizsgálatok hátterét és milyenségét minden esetben meghatározzák a panaszok, illetve a különféle elváltozások. Általános szűrő- vagy anyajegyvizsgálat esetén például jellemző, hogy tényleges probléma hiányában az egész testet ellenőrzi a szakorvos.
Ehhez egy speciális eszközt, az úgynevezett dermatoszkópot, gyakorlatilag egy specifikus nagyítót használnak, ebből kifolyólag maga az ellenőrzés egyáltalán nem fáj. Más bőrbetegségeknél rendszerint elégséges a hagyományos szemrevételezés is.
Rengeteg olyan elváltozás jelenhet meg a bőr felületén, aminek hatására a szövettani mintavétel elkerülhetetlen. Ez inkább kellemetlen, mint fájdalmas beavatkozás, noha részeként az érintett bőrszakaszról mintát vesznek azért, hogy utána laboratóriumi vizsgálatnak vessék alá azt.
A vizsgálatok mellett természetesen tényleges beavatkozások is történhetnek a bőrgyógyászaton, így például a jóindulatú bőrdaganatokat vagy a vírusos szemölcsöket helyi érzéstelenítés mellett speciális módszerekkel, folyékony nitrogénnel, azaz krioterápiával vagy úgynevezett elektrokauterrel könnyedén el tudják távolítani.
Speciális vizsgálatok
A bőrgyógyászathoz is tartoznak speciális vizsgálatok, melyek bizonyos esetekben fontos szerepet tölthetnek be a diagnózisban és abban, hogy a beteg mielőbb célzott kezelést kaphasson.
Ilyen például a videódermatoszkópos vizsgálat, ami azt jelenti, hogy a páciens bőrfelületén található anyajegyeket számítógépen rögzítik, így egyszerűbben nyomon követhetők a kapcsolódó változások, illetve ezzel egyetemben az esetleges elváltozások.
Létezik továbbá a trichogramos vizsgálat, ami hajhullás esetén alkalmazandó, hiszen a haj is a bőr része, emiatt problémái szintén a bőrgyógyász feladatkörébe tartozhatnak bizonyos esetekben.
Ezen felül az Epicutan próba szintén egy bőrgyógyászati szűrővizsgálat, amit akkor alkalmaznak, ha kontaktallergia vagy valamilyen érzékenység igazolására van szükség.
Krioterápia (szemölcs lefagyasztás) a bőrgyógyászatban
A bőrgyógyászatban ma már rengeteg újgenerációs technológia megtalálható, melyekkel rendkívül hatékonyan fel lehet venni a küzdelmet bizonyos betegségek ellen. Az egyik ilyen a krioterápia, mely nagyon hatásos alternatíva szemölcsök esetén.
Ezt a terápiás módszert a bőr élénkítése és bizonyos bőrpanaszok kezelése mellett szemölcsöknél használják a legeredményesebben, hiszen a kérdéses elváltozás gyökerét is képes azonnal kiirtani, a köznyelvben ezt nevezik a szemölcs lefagyasztásának, ami a krioterápia egyik leggyakoribb alkalmazási területe.
Alapját a cseppfolyósított nitrogén adja, és bár vírusos eredetű szemölcsnél gyakori, hogy egymás után többször is meg kell ismételni a siker érdekében, de alapvetően egy biztonságos és sikeres technológiáról beszélünk, ami a test minden pontján alkalmazható.
Példának okáért még az arcon vagy a kézfejen is, ahol általában nem szerencsés alkalmazni a még szintén gyakran alkalmazott, égetésen alapuló módszert.
A krioterápia működése
A krioterápia nagyon hatékony módszer a szemölcsök mellett a legtöbb jóindulatú bőrkinövés és bőrelváltozás esetén, ami kapcsolódhat valamilyen társbetegséghez, de akár az időskorhoz is.
Alapját a folyékony nitrogén adja, mely annyira alacsony hőfokot képvisel, hogy a problémás felületen alkalmazva képes kiváltani a szövetek elhalását, illetve a különféle kinövések leválását is.
Milyen bőrpanaszok esetén alkalmazható a krioterápia?
A krioterápia a legeredményesebben a szemölcsök lefagyasztására a leghatékonyabb, hiszen a gyökerétől képes kezelni az elváltozást. A szemölcsök eltávolítása mellett azonban ez a módszer egy sor más bőrgyógyászati probléma esetén alkalmazható még eredményesen.
Ilyen például az ekcéma. A bőr kellemetlen gyulladásával járó elváltozás a terápia, a nagy hideg hatására nemcsak zsugorodásnak indul, hanem a bőr irritációját, a kellemetlen viszketést is képes rövid időn belül mérsékelni.
Szintén jól reagál a krioterápiára a pikkelysömör. A fagyos nitrogén nemcsak képes azonnal csillapítani a kellemetlen tüneteket és irritációkat, hanem ráadásként még a pikkelyes elváltozásokkal borított terület kiterjedését is mérsékeli.
A szépségápolás mellett – hiszen bőrfrissítő, bőrfiatalító hatású – a krioterápia az aknés bőrön is előnyösen alkalmazható a test egész felületén. Nemcsak az érezhető-, hanem a látható panaszok mértékét is képes csökkenteni akár már egyetlen kezelést követően is.