Kiemelt urológiai vizsgálataink
- Urológiai vizsgálat
- Urológiai vizsgálat + UH
- Teljeskörű rákszűrés (fizikális vizsgálat+UH+PSA vérvétel)
- Vizelet tenyésztés (mikrobiológia)
- Ejakulátum tenyésztés (mikrobiológia)
- Vizelettenyésztés (mikroszkópos)
- Katéter csere
Vizsgálatainkat a diszkréció és a páciensközpontú gyógyítás jellemzi, a részletes anamnézis felvétel és kikérdezés elengedhetetlen a teljes kórkép áttekintéséhez.
Elsődlegesen a vizeletkiválasztási és a vizeletelvezetési problémák diagnózisa és gyógyítása tartozik hozzá, így mindkét nemnél a
a vese,
a vesevezeték,
a húgyhólyag
és a húgycső.
Noha ma már van külön férfigyógyászat is (ez az úgynevezett Andrológia), azonban az urológia még mindig rengeteg specifikus férfibetegséggel foglalkozik, így például
- a herék,
- a mellékherék,
- a prosztata,
- a hímvessző,
- a nemi mirigyek,
- az ondóhólyag
Rendelőnkben krónikus prosztata gyulladás esetén a prosztata fellazítására prosztata masszázst végez Dr. Almási Mária Urológus.
Az utóbbi évtizedekben az urológiai szakrendelés a technológiai vívmányoknak köszönhetően jelentős fejlődésen ment keresztült, rengeteg új gyógyszer, képalkotó megoldás, valamint a nyílt műtéteket felváltó, kisebb beavatkozásokat igénylő sebészeti eljárások kapták a központi szerepet.
Ma már olyan urológiai betegségek is jól gyógyíthatók vagy kezelhetők, melyek korábban sokáig megkeserítették a betegek mindennapjait, gyakran életen át kísérték őket és közvetett vagy közvetlen formában rengeteg halálesetet idéztek elő.
Mikor forduljunk urológushoz?
Amint az a fentiekben is elhangzott már, általában a különféle húgyúti- és nemi szerveket érintő betegségek esetében szükséges urológushoz fordulni. Lássunk néhány konkrét példát arra, amikor rendkívül lényeges haladéktalanul felkeresni egy szakorvost:
- Gyakori vagy állandó vizelési panaszok, így például akadályozott-, nehéz-, esetleg már fájdalmas és véres vizelés.
- Inkontinencia, azaz vizelettartási gondok.
- A herét érintő elváltozások, így például a kérdéses szervek érzékennyé válása, méretbeli növekedése vagy a különféle fejlődési zavarok és problémák megjelenése.
- A prosztatát érintő fájdalmak és egyéb kellemetlenségek, így például jóindulatú prosztata megnagyobbodás vagy prosztatagyulladás.
- A húgyhólyag fájdalmas gyulladása.
- Vesekő és egyéb veséhez kapcsolódó panaszok, fájdalmak.
- Vesemedence gyulladás.
- Daganatos elváltozások, melyek érinthetik a herét, a prosztatát, de akár még a húgyhólyagot is.
Valamennyi betegség rendkívül súlyos lefolyású is lehet, a komolyabb elváltozások azonban gyakran már csak előrehaladott stádiumban okoznak panaszokat.
Ide sorolhatók például a daganatok, melyek ma már egy urológiai szűrővizsgálattal nagyon könnyedén kiszűrhetők, és időben felismerve jól kezelhetők. Emiatt lényeges odafigyelni a prevencióra, azaz 40-50 éves kor felett évente legalább egy alkalommal panaszmentesen is keressünk fel egy urológust.
Mi történik egy urológiai vizsgálaton?
Mint valamennyi szakrendelés, úgy az urológiai vizsgálat is minden esetben az anamnézis felvételével kezdődik, aminek részeként a kezelést végző orvos megpróbál mindent feltárni a beteg állapotáról, korábbi betegségeiről, az elvégzett beavatkozásokról és így tovább.
Nagyon fontos, hogy a szakorvos pontos képet kapjon a betegéről, hiszen korábbi betegségek – például a vesekő vagy a here és a prosztata elváltozásai – nagyon sok szövődményes állapotot idézhetnek elő.
Természetesen szóba kerülhet az életmód, a munkakörnyezet, de a családi háttér is, hiszen előfordulhat, hogy valakinek a munkájából kifolyólag van krónikus prosztatagyulladása, más pedig genetikailag hajlamosabb a megbetegedésre.
Fizikális vizsgálatok az urológián
Miután a beteg megosztotta tüneteit a kezelőorvossal, rendszerint szükség lesz valamilyen fizikális vizsgálatra. Ezek többsége nem fájdalmas, ellenben a férfiak számára okozhat kellemetlenségeket.
Különösen a herék és a prosztata vizsgálata sorolhatók ide, hiszen probléma esetén elengedhetetlenül fontos az ellenőrzésük, sőt általános szűrésük is, hiszen gyakran már egyetlen fizikális vizsgálat is elegendő lehet a diagnózis felállításához, vagy egy korai stádiumban lévő elváltozás felismeréséhez.
A nemi szervek mellett az urológus gyakran végez tapintáson alapuló vizsgálatot a hasi és alhasi régiókban, melyek kevésbé kellemetlenek, de aggodalomra semmi ok, rendelőnkben minden fizikális vizsgálatot pontos tájékoztatás előz meg, hogy a betegnek elegendő ideje legyen felkészülni rá.
A műszert nem igénylő fizikális vizsgálatok közé sorolható még az urológián a vér-, a vizelet- és az ondó vizsgálata, amire a legkülönfélébb okokból kifolyólag kerülhet sor – rendszerint egy betegség diagnosztizálása vagy kizárása érdekében.
Műszeres vizsgálatok az urológián
Amennyiben a fizikális vizsgálatok nem elegendőek, úgy természetesen az urológián is szükség lehet speciális műszerek és eszközök alkalmazására a probléma feltárásához.
Az egyik leggyakoribb az ultrahang, mely gyakorlatilag minden érintett szerv kapcsán lehetőséget ad a pontos betekintésre. Gyakran alkalmazzák a herék mellett a húgyhólyag, a vesék, de még a prosztata állapotának feltérképezése érdekében is.
Ezen felül a speciálisabb műszeres urológiai vizsgálatok közé tartozik az MRI, a perineális prosztatabiopszia, az urodinámia és az uroflow (vizeletáramlás mérés) is.
Ezek közül előbbiek főként a prosztata problémái, utóbbiak pedig a vizelettartási-, a vizeletürítési és az egyéb vizeletproblémák feltárásakor lehetnek fontosak.