A fül-orr-gégészet egy nagyon összetett tudományág, mely leginkább a fej és a nyaki régió szerveinek betegségeivel, illetve elváltozásaival foglalkozik.
A szakágon belül vizsgálják:
a garat
a gége
a szájüreg
az orr
és a fül betegségeit.
A főbb területeken belül a nyálmirigyek elváltozásai, a különféle hangképzési zavarok és allergiás panaszok, a melléküregek megbetegedései, de konkrétabban az arcüreg-, a középfül-, a torok- és a mandulák gyulladásai, illetve fertőzései egyaránt ide sorolhatok sok más egyéb mellett.
Mikor forduljunk fül-orr-gégészhez?
A fül-orr-gégészeti megbetegedésekre gyakran jellemző, hogy a páciensek túl későn – általában már csak elviselhetetlen fájdalmakkal vagy elváltozásokkal – fordulnak orvoshoz, ezért a gyors diagnózis ellenére is sokszor lassabb gyógyulási folyamat jellemző.
Amennyiben ezt meg akarjuk előzni, már az első tüneteknél fontos felkeresni egy fül-orr-gégészeti szakrendelést. Hogy milyen panaszok jelezhetnek a szakághoz kapcsolódó problémát?
- Elhúzódó, legalább három hete fennálló rekedtség.
- Általános, de múlni nem akaró felsőlégúti megbetegedés (megfázásos tünetekkel).
- Kellemetlen fülfájás.
- Gyakori, szűnni nem akaró köhögés.
- Halláscsökkenés, állandósuló fülzúgás vagy kellemetlen szédülés.
- Nyelési nehézségek vagy állandó gombócérzés a torokban.
- Folyamatos vagy reggelente jellemző torokfájdalom, torokkaparás.
- Ismétlődő orrvérzés, ami gyakran nagy mennyiségű vérveszteséggel jár.
- Krónikussá váló gyulladások – így mandula vagy középfül esetén.
- Nyaki nyirokcsomók duzzanata, jelentős elváltozása, fájdalma.
Mi történik egy fül-orr-gégészeti vizsgálaton?
Mivel a fül-orr-gégészet szakága az emberi szervezet több területét is érinti, ezért minden esetben a tünetektől, az érintett régiótól függ, hogy a szakorvos milyen vizsgálatokat, illetve beavatkozásokat végez el a betegen.
Általánosságban minden vizsgálat a beteg előéletének feltárásával kezdődik, így az orvos kérdések és korábbi vizsgálati eredmények segítségével pontosan tájékozódik a páciens állapotáról, majd ezt követően a probléma függvényében az alábbiakkal számolhat a páciens:
A szájüreg, a torok és a garat vizsgálata fül-orr-gégészeten
Az esetek jelentős részében a fül-orr-gégészeti szakvizsgálat mindig a szájüreg, azon belül is a torok és a garat állapotának alaposabb feltérképezésével kezdődik, amihez az úgynevezett nyelvlapocot alkalmazzák.
Ezzel a pálcikaszerű kiegészítővel a beteg nyelve ellapítható, ami elengedhetetlen az alapos kivizsgáláshoz, hiszen csak így válik láthatóvá a garatmandula, a hátsó garatfal, de a szájfenék és a fogíny egy része is.
A manapság már fából készülő lapoc a nyelv szabályozása mellett arra is ideális, hogy a szakorvos alaposabban megvizsgálja vele a mandulákat. A szerv megnyomásával ugyanis rögtön fel lehet tárni annak gennyes elváltozását, a benne megbújó váladékot.
Bizonyos fertőzések esetén a szájüreg nyálkahártyájáról mintavételt kell venni laboratóriumi tenyésztés céljából, ami segítséget jelenthet abban, hogy milyen baktérium, vírus vagy egyéb kórokozó idézte elő a betegséget.
Ezen felül a fül-orr-gégészeti vizsgálaton szükség lehet a nyelv átmozgatására, a nyálmirigyekhez kapcsolódó problémák esetén azok masszírozására, de mimikai teszteket is végezhet a szakorvos a különféle idegi funkciók ellenőrzése céljából.
A fül vizsgálata fül-orr-gégészeten
Az emberi fül egy rendkívül érzékeny szerv, emiatt nagyon sok betegség, probléma és elváltozás kapcsolódhat hozzá, ami fül-orr-gégészeti vizsgálatot igényel.
Amennyiben általános vizsgálatra kerül sor, akkor a szakorvos jellemzően a külső hallójáratok szemrevételezését követően ellenőrzi a fültölcsért és a dobhártyákat, ami a legtöbb esetben elegendő ahhoz, hogy a gyulladások és az egyéb elváltozások rögtön láthatóvá váljanak.
Gyakran végeznek hallásvizsgálatot is a fül-orr-gégészeten. Ehhez sok esetben elegendő egy hangvilla, máskor azonban speciális hallásmérés, csecsemőknél pedig otoacusticus emissio szükséges ahhoz, hogy a szerv megfelelő működése igazolható legyen.
Természetesen lehetnek olyan súlyosabb fülproblémák, melyek alaposabb feltárást igényelnek a diagnózis érdekében. Ilyenkor képalkotó vizsgálatokra, a legtöbbször CT-re vagy MRI-re lesz szükség a betegség diagnózisához.
Az orr vizsgálata fül-orr-gégészeten
Az orr az ember szaglószerve, melynek vizsgálata minden esetben a külső váz épségének, állapotának, esetleges elváltozásainak feltárásával indul, ha általános fül-orr-gégészeti vizsgálatról beszélünk.
Konkrétan a szerv vizsgálata az orrspekulum segítségével történik. Ez a fémből készült eszköz hasonló a fül esetében használt tölcsérszerű kiegészítővel, ami segít a szakorvosnak abban, hogy könnyebben feltárja az orr belső részeit annak áttekinthetősége céljából.
Ha az elváltozás a mélyebb régiókban található, akkor a spekulum helyett endoszkópos vizsgálatra lesz szükség. Ezzel nemcsak az orrgarat, hanem a fülkürt állapotát is lehet ellenőrizni.
Az orrhoz tartoznak továbbá a melléküregek, melyek jellemzően sok problémát idézhetnek elő – különösen azokban az időszakokban, amikor általános a megfázás. Ha az orrüreg áttekintésére van szükség, ahhoz speciális fiberoszkópot használnak a szakorvosok.
Ez inkább kellemetlen, mint fájdalmas beavatkozás, pontosan úgy, mint a mintavétel. Bizonyos esetekben ugyanis a megfelelő kezeléshez fontos lesz tudni, hogy a betegséget milyen kórokozó, így baktérium, vírus vagy gomba idézte elő.
A gége vizsgálata fül-orr-gégészeten
A gége és ezzel együtt az algarat vizsgálata mindig nagyon nehézkes, hiszen ez a szerv alapesetben nem látható a szájüregen keresztül, így feltárásuk speciális eszközöket igényel, melyek alkalmazásához minden esetben szükséges a betegek pontos közreműködése.
A szakorvos ehhez egy speciális nyeles tükröt használ, miközben finoman húzza a beteg nyelvét azért, hogy feltáruljon a gége és az algarat. Előfordulhat azonban, hogy a kérdéses szervek ilyenkor sem lesznek láthatók.
Ebben az esetben egy speciális, 90 fokban hajlított laringoszkóp vagy laringo-fiberoszkóp kell ahhoz, hogy a szakorvos alaposabban is szemügyre tudja venni az érintett régiót és feltárni az esetleges elváltozásokat.
A gége és az algarat vizsgálata inkább kellemetlen, mint fájdalmas. Természetes reakció ilyenkor a köhögés, az öklendezés. Részben emiatt a betegek helyi érzéstelenítőt kérhetnek, illetve előfordul, hogy a vizsgálat csak sokadik alkalommal tud megvalósulni.
Ha alaposabb feltárásra van szükség, esetleg probléma akadt a gége és az algarat környékén, a fül-orr-gégész nyaki ultrahangot, valamint CT- és MRI képalkotó vizsgálatot is kérhet a beteg számára a pontos diagnózishoz.
A nyak vizsgálata fül-orr-gégészeten
Amennyiben a nyak vizsgálatára kerül sor a fül-orr-gégészeti rendelésen, akkor a szakorvos elsőként mindig tapintással igyekszik meghatározni a problémát.
A feltérképezés során a szakorvos ellenőrzi a nyaki nyirokcsomók mellett a pajzsmirigyet, a fül mögötti régiót, a nyálmirigyek környékét, de mivel a nyirokrendszer a kulcscsont feletti részeken is megtalálható, ezért itt is alapos ellenőrzés zajlik.
Amennyiben valamilyen elváltozás tapintható, mindig alaposabb vizsgálatra van szükség. Ilyen például az aspirációs citológia, valamint természetesen az egyes képalkotó megoldások alkalmazása, melyek segítenek a probléma feltárásában.
A Villányi úti magán fül-orr-gégészet öröksége
A Móricz Zsigmond körtéren megtalálható Móricz Medical fül-orr-gégészeti szakrendelésén rengeteg ismerős orvossal találkozhatnak majd azok, akik korábban rendszeres látogatói voltak a Villányi úti magán fül-orr-gégészetnek.
A Móricz Medical ugyanis annak egyfajta kiteljesedése, aminek jóvoltából korábbi orvosaink szinte kivétel nélkül várják meglévő és új betegeiket, sőt újabb fül-orr-gégészek is csatlakoztak a rendelőhöz a növekvő igények makulátlan kielégítése céljából.
Ahogyan azt pácienseink már korábban megszokhatták tőlünk, a Móricz Medical falai között is elérhető gyermekekre és felnőttekre koncentráló fül-orr-gégészeti szakrendelésünk, melynek során a családias légkör és a közvetlen viszony megteremtése továbbra is az egyik legfontosabb számunkra.
Nem véletlenül az a hivatásunk – de nevezhetjük mottónak is –, hogy megpróbáljuk megteremteni Budapesten a kisvárosi rendelők meghitt hangulatát, ami a visszajelzések alapján jól sikerült.
Nagyon fontos számunkra, hogy a páciensek ne csak értő fülekre és hozzáértő szakorvosokra találhassanak, hanem a családias légkör egyaránt biztosított legyen számukra, ami a betegségek feltárását és a kezelést egyaránt megkönnyítheti.