A gyermek fül-orr-gégészet a kérdéses orvosi szakág kifejezetten a legkisebbek számára specializált változata.
A kis betegek általában ugyanazokkal a tünetekkel kerülnek fül-orr-gégészhez, mint a felnőttek, azonban mégis külön figyelmet érdemelnek, hiszen eleve gyengébb immunrendszerrel rendelkeznek, könnyebben elkapnak bizonyos betegségeket, illetve hajlamosabbak is egyes elváltozásokra, szövődményekre.
A gyermek fül-orr-gégészeten
- a fül,
- az orr,
- a szájüreg,
- a garat
- és a gége betegségei kerülnek feltárásra.
Egy beteg gyermek ugyanakkor egészen más bánásmódot igényel, mint egy felnőtt. Ezért a Móricz Medical-nál nagy figyelmet fordítunk arra, hogy mind orvosi oldalról, mind a környezet tekintetében maximálisan gyermekbarát háttérrel fogadhassuk a legkisebbeket.
Az orvosok nagy tapasztalata és szakértelme mellett végtelen türelemre is szükség van az apróságok kivizsgálásához, hiszen a kis betegek még nem tudják elmondani a pontos tüneteket, így minden apró jelet fel kell tudni ismerni – a szülők segítségével – a diagnózishoz.
Konkrétan a gyermekek fül-orr-gégészeti kezelés nem tér el jelentősen a felnőtteknél alkalmazott megoldásoktól, de nehezebb a diagnózis, nagyobb odafigyelést igényel a gyógyszerek kiválasztása, tehát probléma esetén elkerülhetetlen megfelelő szakorvost választani a gyermek számára.
Különösen azért lényeges mindez, mert a gyermekeknél rengeteg olyan betegség kialakulhat, ami megfelelő kezelés vagy odafigyelés hiányában hamar krónikussá válik és hosszú évekig megkeseríti a kis páciens életét.
Mikor forduljunk gyermek fül-orr-gégészhez?
Miközben a nagyobb gyermekek már meg tudják mondani, ha fáj a fülük vagy a torkuk, a kisebbeknél azonban minden esetben a szülőnek kell felismernie, ha a gyermeknél valamilyen fül-orr-gégészeti probléma áll fenn.
A láz, a gyakori fül- és torokvakarás, a megváltozott viselkedés, a köhécselés vagy az orrfolyás például sokszor igényel gyermek fül-orr-gégészeti ellenőrzést. Minden esetben szakorvosi vizsgálat javasolt a következő esetekben:
- Nehéz orrlégzés, állandósuló szájlégzés, amihez gyakori nyákos orrváladék társul. Ezek rendszerint az orrmandula problémáira utaló panaszok.
- Akut gyulladás az orrüregben vagy a torokban (konkrétabban a garatnál és a gégénél), amihez nátha, meghűlés, láz és egyéb megfázásos tünetek tartoznak.
- Fülfájdalom, tartós füldugulás, nagyobb mennyiségű fülváladékozás, hallójárati gyulladás, hallásproblémák vagy fülzsírdugó gyanúja.
- Nyelési nehézségek, állandó torokfájdalom, gombócérzés a torokban.
Beszédfejlődési- és hangképzési zavarok, melyek hátterében fül-orr-gégészeti, illetve kapcsolódó szervi elváltozások állhatnak. - Idegen test jelenléte a hallójáratban vagy az orrban.
- Allergiás tünetek (állandó vizenyős orrfolyás, szempirosság, tüsszögés) tartós megjelenése.
- A feji és a nyaki régióban felfedezett duzzanatok vagy csomók.
- Valamennyi orrot, orrmelléküreget, garatot, gégét és fület érintő probléma, legyen szó tartós orrdugulásról, köhögésről, elhúzódó nátháról, visszatérő megfázásról és így tovább.
Mi történik egy gyermek fül-orr-gégészeti vizsgálaton?
Amennyiben egy kis beteg először jár gyermek fül-orr-gégészeten, akkor minden esetben az addigi betegségek, problémák és egyebek feltárásával kezdődik a vizsgálat.
Szükség lehet a tünetek mellett megvizsgálni a születési körülményeket, a korábbi betegségeknél tapasztalt panaszokat, az eddig elvégzett vizsgálatok eredményét, de bizonyos esetekben a szülői anamnézisre is szükség lehet, hiszen sokszor előfordulhat örökletesség.
A fentiekben többnyire a szülő tudja segíteni a vizsgálatot, de nagyobb gyermeknél természetesen a kezelőorvos magát a beteget is kikérdezi, így például arról, hogy mutassa meg, hol szokott fájni, mit szokott érezni és így tovább.
Az anamnézist minden esetben a fizikális vizsgálat követi, ami természetesen a gyermek és a szülő elmondásához igazodik, de sok esetben szükség lehet átfogó, minden kapcsolódó szervet érintő ellenőrzésre, máskor pedig egyéb szakágak bevonására is.
Online foglalás
Fizikális vizsgálatok a gyermek fül-orr-gégészeten
Az anamnézist követően a gyermek fül-orr-gégészeten a fizikális vizsgálatok következnek. Ezek mindegyike fájdalommentes, de a kisebb gyermekek gyakran annak ellenére is nehezen viselik őket, hogy a folyamat maximális odafigyeléssel, gyermekbarát módon történik.
A fizikális vizsgálat során szinte minden esetben szükség van a szájüreg teljes áttekintésére, aminek részeként egy speciális nyelvlapoccal az orvos belenéz a torokba és ellenőrzi a mandulákat is.
Ha a mélyebben fekvő rétegek feltérképezésére van szükség, így például a gége vagy az orrgarat alaposabb áttekintésére, akkor egy speciális tükröt, bizonyos esetekben laringoszkópot használ a szakorvos.
Az orr betegségeinek feltárásakor a külső orrfelület szemügyre vételezése után egy orrtükörrel vagy endoszkóppal ma már fájdalommentesen feltárhatók a szerv belső elváltozásai, legyen szó akár gyulladásokról, akár a nyálkahártyához kapcsolódó problémákról.
Természetesen a melléküregek esetében gyakran elegendő az egyszerű kopogtatás is, ha a kérdéses szerv állapotának feltárására van szükség, de szintén csak a tapintáson alapuló módszer jöhet szóba, ha a nyaki nyirokcsomóknál tapasztalható eltérés.
A fülek esetében kissé komplikáltabb a helyzet. Itt a fültő áttapintása mellett a fültölcsér használata jöhet szóba, amivel megvizsgálhatók a hallójáratok, illetve a dobhártyák is, így feltárhatók az olyan betegségek, mint például a középfülgyulladás.
További vizsgálatok a gyermek fül-orr-gégészeten
A gyermek fül-orr-gégészeten nagyon sok esetben nem elegendő az egyszerű fizikális vizsgálat, így szükség lehet például képalkotó megoldásokra is ahhoz, hogy feltárhatók legyenek bizonyos problémák.
Ide sorolható az ultrahang, a röntgen, az MR- vagy a CT vizsgálat, melyek közül utóbbiaknál ma már kérhető kifejezetten az orrmelléküregre és a belsőfülre fókuszáló változat is.
Ezen felül szükség lehet még hallásvizsgálatra és esetenként allergiavizsgálatra is ahhoz, hogy bizonyos betegségek feltárhatóvá és kezelhetővé váljanak.