Online foglalás gyermek audiológiára
Az audiológia szakága a közhiedelemmel ellentétben nemcsak a felnőttekkel foglalkozik, hanem párhónapos kortól a gyerekekkel is.
Korcsoportonként eltérő, hogy miért van szükség a halláspanaszok kivizsgálására, ezért az alábbiakban összegyűjtöttünk minden fontos tudnivalót a téma kapcsán, hiszen sokan azt sem tudják, hogy szinte minden hallásmérés egy alapos fül-orr-gégészeti ellenőrzéssel indul.
Halláspanaszok vizsgálata 0-1 éves kor között
A 0-1 éves kor közötti időszakban a legtöbbször azért van szükség hallásvizsgálatra, hogy kiszűrhetők legyenek az esetleges veleszületett rendellenességek.
Gyakori eset, amikor a szülők azért jelentkeznek be hallásvizsgálatra, mert azt tapasztalják, hogy párhónapos gyermekük egyáltalán nem-, vagy részlegesen-, az átlagnál rosszabbul reagál a hangokra.
Lényeges, hogy ebben a korban kizárólag objektív hallásmérésre van lehetőség. Ez az úgynevezett BERA-szűrés, amit 0 és 1 éves kor között kizárólag csecsemő-szakintézményben végeznek.
Lényeges azonban, hogy ezt minden esetben egy nagyon alapos fül-orr-gégészeti szakvizsgálat előzze meg, aminek részeként kizárható vagy megállapítható, hogy a csecsemő hallásproblémáit valamilyen fizikai elváltozás okozza-e.
Előfordulhat például már ebben a korban letapadt vagy lyukas dobhártya, mögötte megjelenő savós felgyülemlés, de más egyéb, a hallójáratot és a dobüreget érintő elváltozás is, ami előidézheti a hallásfunkció romlását.
Ennek a feltárása és gyógyítása a hallásmérés előtt rendkívül lényeges, hiszen sokszor már önmagában elegendő lehet a kisgyermek hallásproblémáinak kiküszöbölésében, ellenkező esetben azonban a hallóideg működése magabiztosabban felmérhető egy negatív fül-orr-gégészeti vizsgálat után.
Utóbbi azért is nagyon fontos, mert egy altatásban végzett objektív hallásmérés vagy egy timpanometriai reflexmérés esetén – amit rendszerint szakasszisztens végez – elengedhetetlen lesz egy fül-orr-gégészeti vizsgálatról származó eredmény, mely kimondja, hogy ezen a téren minden rendben van a gyermekkel.
Halláspanaszok vizsgálata 1-4 éves kor között
Az audiológiai halláspanaszok egy következő szintjéről beszélünk az 1-4 éves kor közötti gyermekeknél, akiket ilyenkor rendszerint azért visznek el hallásvizsgálatra, mert a szülők a bölcsődéből vagy az óvódából olyan visszajelzéseket kapnak a nevelők részéről, miszerint a kis páciens hallásproblémáktól szenved.
Gyakran a szülők maguk is csak ilyenkor tapasztalják az elváltozást, és jellemző, hogy ilyen esetekben már célirányosan hallásmérést kérnek a gyermek számára.
Itt is fontos kiemelni azonban, hogy minden egyes hallásmérés előtt egy teljeskörű fül-orr-gégészeti vizsgálatra van szükség, mert gyakori, hogy a rossz hallás hátterében ilyenkor valamilyen feltáratlan, mindenképpen kezelést igénylő betegség húzódik meg.
Gyakori elváltozás ilyenkor a hallójárat eltömődése, a fülkürthöz és az orrmandulához kapcsolódó betegség, vagy egy korábbi náthából visszamaradott szövődmény.
A fül-orr-gégészeti vizsgálat során sor kerül timpanometriára (dobüregi nyomásmérésre), nagyobb gyermekeknél pedig a reflex timpanometria is elvégezhető a legkülönfélébb tesztek (például suttogáspróba, hangvilla) társaságában.
Kizárólag az itt kapott eredményeket követően történhet meg szakintézményi keretek között a hallásmérés, ahol minden esetben alapkövetelmény lesz a fül-orr-gégészeti szakvizsgálat, ezért elhanyagolhatatlan ezzel kezdeni a sort.
Halláspanaszok vizsgálata 4 éves kor fölött
A tapasztalatok szerint 4 éves kor fölött lehet először elvégezni egy gyermeknél a ténylegesen objektív hallásmérést, amikor speciális fülhallgatóval, illetve a fül mögötti csontos részhez kapcsolt érzékelőkkel zajlik a vizsgálat – pontosan úgy, mint a felnőtt betegeknél.
A vizsgálat során a kis betegnek mindvégig együttműködőnek kell lennie az orvossal – ehhez természetesen szülői segítségre is szükség lesz –, hiszen a két eredmény közti különbség vagy hasonlóság nagyon fontos a pontos diagnózishoz.
Ebből derül majd ki ugyanis, hogy a gyermek hallásproblémáit szervi elváltozás okozza vagy más egyéb rendellenesség – például a fülben felgyülemlett savó.
Lényeges, hogy az ilyenkor alkalmazott vizsgálatok nem fájdalmasak, azonban legalább 15-30 percig lekötik a gyerek figyelmét, miközben természetesen maguk az orvosok is mindent megtesznek azért, hogy megfelelő eredmény születhessen.
Éppen ezért még nagyobb gyermekek esetében is érdemes olyan időpontban vizsgálatra vinni a kis beteget, amikor nem fáradt és legalább egy szülő tudja segíteni az orvos munkáját a probléma eredményes feltárásában.