Több évtizedes tapasztalattal rendelkezem mozgásszervi betegségek diagnosztizálásában és terápiájában. Külföldi egyetemi klinikák reumatológiai osztályain szereztem tapasztalatot, gyógyszerkutató cégnél vezető beosztásban foglalkozhattam különböző, a mozgásszervi betegségekre alkalmazott gyógyszerek kifejlesztésével és terápiás alkalmazásával. Hazai vezető mozgásszervi központokban dolgoztam főorvosként, legutóbb az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézetben. A “mozgás könnyedsége” magyarországi program orvosszakmai vezetőjeként proaktívan teszek a mozgásszervi betegségek prevenciójáért és kezeléséért.
Azért dolgozunk, hogy senkinek se kelljen kiesnie a munkából. Az utóbbi néhány évtizedben alaposan megváltoztak az életkörülményeink. Legtöbbször ülő helyzetben dolgozunk: tárgyalásokon veszünk részt, monitorok előtt görnyedünk. Így ma már a reumatológus sem feltétlenül az idősebbek kezelőorvosa. Egyre gyakrabban keresnek fel a harmincas-negyvenes korosztályból is. Sajnos sokan halogatják a találkozást, és akkor érkeznek meg hozzánk, amikor a fájdalom már a mindennapi tevékenységükben korlátozza őket.
„A fájdalom majd elmúlik…”
Ez talán a legveszélyesebb hozzáállás a mozgásszervi betegségekhez. A visszafordíthatatlan elváltozások megelőzéséért és a teljes gyógyulásért mielőbb érdemes specialistához fordulni.
Én a szakmaiságban hiszek, nem a jól hangzó ígéretekben – fontos, hogy ne csak ideig-óráig szüntessem meg pácienseim fájdalmait, hanem tartós javulást érjek el. Hiszen hiába „teszi helyre” valaki pl. a fájós vállat: ha komoly orvosi tapasztalat híján nem jut el a probléma gyökeréig, a fájdalom hamarosan újra jelentkezni fog.
Bővebbena reumatológiáról.