Hámló bőrdarabkáktól szenved? Száraz vagy olajos, a fejbőr hámlása nagyon gyakori bőrprobléma, számtalan okkal és típussal. Hogy pontosan mikor kell a kellemetlenséggel orvoshoz is menni, hogyan lehet a fejbőr hámlás okait megszüntetni, alábbi cikkünkben választ adunk.
Száraz vagy olajos darabok - A fejbőr hámlás jelensége
A korpásodás nagyon gyakori fejbőr probléma, ami száraz vagy olajos, hámló bőrdarabkákat eredményez a hajban és a fejbőrön. Nagyon kellemetlen és bosszantó, amikor viszket is; ezek a fehér vagy sárgás pikkelyek megjelenhetnek a ruházaton, de hosszabb távon nem emiatt kellemetlen.
A fejbőr hámlás okai - Mi állhat a háttérben?
A fejbőr egészségének egyensúlyát számos tényező boríthatja fel, ami hámláshoz, irritációhoz, viszketéshez vagy egyéb problémákhoz vezethet. A korpásodás amellett, hogy zavaró és kényelmetlen lehet, sajnos különböző alapbetegségeket is jelezhet. A Malassezia gombafajoktól az ekcémás állapoton keresztül a hormonális változásokig számos ok állhat a fejbőr hámlása mögött, ezeket részletesen is nézzük meg! Az egyszerűség kedvéért belső és külső tényezőket különböztetünk meg:
Külső tényezők:
Környezeti hatások: A túlzottan hideg vagy száraz levegő, a nem tiszta, szennyezett levegőjű környezet és még az UV-sugárzás is károsíthatja a fejbőrt.
Hajápolási termékek: Egyes samponok, balzsamok, hajfestékek és hajápolási termékek kemikáliái irritálhatják a fejbőrt vagy zavarhatják meg a természetes faggyútermelést.
Gyakori szárítás: A hajszárítók, hajvasalók és göndörítők rendszeres használata sajnos kiszáríthatja a fejbőrt.

Forrás: Pexels
Belső tényezők:
Hormonális változások: A hormonok, mint az androgének, jelentősen befolyásolják a bőr faggyútermelését, amely hatással lehet a fejbőr állapotára.
Táplálkozás: A nem megfelelő táplálkozás vitamin vagy ásvámnyi anyag hiányhoz vezethet, amelyek befolyásolhatják a bőr, így a fejbőr egészségét is.
Stressz: A stressz és a szorongás fokozhatja egyes bőrproblémák, így a fejbőr problémák előfordulását is.
Betegségek és egészségügyi állapotok: Bizonyos betegségek, mint a pikkelysömör, seborrheás dermatitisz és ekcéma közvetlenül érintik a fejbőrt.
Élettani tényezők:
Túlzott faggyútermelés: Bizonyos embereknél a szőrtüszők több faggyút termelhetnek, ami zsírosabb fejbőrt eredményezhet és elősegítheti a gyulladásos állapot kialakulását. Ettől pedig könnyebben hámlik a bőr.
Gombás fertőzések: A fejbőr természetes flórájához tartozó gombák, mint a Malassezia, túlszaporodása szintén felboríthatja a fejbőr egyensúlyát.
A fejbőr hámlás főbb típusai és tünetei
A korpásodás jellege, intenzitása is attól függ, mi áll pontosan a hámlás hátterében. Most bemutatjuk az egyes hámlástípusokat, azok tüneteit, amelyekkel adott esetben már könnyű bőrgyógyászhoz, szakorvoshoz fordulni.
- Lemezes hámlás: E fejbőr hámlás jellemzője a nagy, vastag bőrdarabok, amelyek jól láthatók, s amelyek könnyen leválhatnak a hajunk tövétől. Ezt a típust gyakran kíséri pirosság és gyulladás. Nagyon gyakran Psoriasis, vagy nagy kiterjedésű seborrheás dermatitisz áll e tünetek hátterében: a bőrlemezek gyakran szorosan tapadnak a fejbőr felszínéhez, és erőteljes viszketés kísérheti őket.
- Finom pikkelyeződés: Ez a típus apró, finom hámlást jelent, ami gyakran észrevétlen marad, amíg nem válik szabad szemmel láthatóvá a hajon vagy a ruházaton. Lehet száraz bőr vagy környezeti hatások miatt; ebben az esetben minimális vagy semmilyen kényelmetlenség nem tapasztalható, de az érintett területeken a bőr rendszerint száraznak érezhető és feszül.
- Zsíros hámlás: A hámlás ezen formája jellemzően olajos, ragadós bőrdarabkákkal jár, amelyek az elhalt bőrsejtek mellett faggyút is tartalmaznak. Ez többnyire a zsíros seborrheás dermatitisz; a tünetei, hogy a hámlás környékén gyakran tapasztalható fokozott faggyútermelés, ami viszketést és olykor bizony kellemetlen szagot is okozhat.
- Pirosas hámlás: A hámló fejbőr mellett az érintett területek gyulladtak és pirosak lehetnek, ami gyakran bőrirritációval és viszketéssel párosul. Allergiás reakciók, bizonyos hajápolási termékekkel szembeni érzékenység, kontakt dermatitisz állhat a háttérben. A tünetek: a pirosság mellett hőérzettel és égető, csípő érzésekkel járhat, amelyek tovább súlyosbíthatják a kellemetlen érzetet.
A fejbőr hámlás megszüntetése - Tippek és kezelési lehetőségek
Az alapvető kezelési módszerek között gyógyszeres és természetes megközelítések egyaránt vannak, olykor több fronton is szükséges kezelni a problémát.
A természetes alapanyagú hidratáló olajok, pakolások vagy a kókuszolaj segíthet a fejbőr hidratálásában, mert a bőr rugalmasságát serkentik. Azonban semmiképp sem tanácsos kísérletezni: mielőtt ilyen anyagok fejbőrébe való kenésébe kezdene, bőrgyógyászt vagy hajdiagnosztát érdemes felkeresni - a pontos diagnózis érdekében és a megfelelő kezelési stratégia kidolgozásához feltétlenül szakértő szükséges, Ugyanis a fejbőr hámlás mögött akár súlyosabb szervi, akár hormonális problémák is állhatnak.
Szakértőink alapos, a fejbőrön mikrokamerával végzett vizsgálata a pontos diagnózis alapja!
A haj és a fejbőr egészségéért - amennyiben nincs egyéb orvosilag kezelendő probléma és ezt diagnosztika is megerősíti - semmiképp sem árthat vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrenddel élni. A B-vitaminok, cink, omega-3 zsírsavak és antioxidánsok fogyasztása elősegítheti a fejbőr egészségének javítását. A stressz csökkentése eseti relaxációs technikák, meditációs gyakorlatok, elegendő pihenés és kiegyensúlyozott életmód segítségével szintén hozzájárulhat a fejbőr állapotának jobbításához.

Forrás: Pexels
A BHT lézeres hajterápia előnyei
A Móricz Medical Center elérhető Brilliance Hair Therapy (BHT lézeres hajterápia) egy teljesen egyedülálló kezelés: egy csúcskategóriás lézeres hajhullás kezelő rendszert foglal magában, amely egy 660 nanométeres alacsony intenzitású diódalézeres technológián alapul.
A lézer azért hatékony, mert növeli a fejbőr véráramlását, ezáltal elősegíti a fontos tápanyagok áramlását, a káros anyagok kivezetését és serkenti a sejtanyagcserét. Mégpedig mindezt a fejbőr károsítása nélkül. Összességében a BHT terápia segíti az egészséges hajhagyma fejlődését - így nem csak a hajhullás, vagy a zsírosodás és szárazság kapcsán tud komoly eredményeket elérni, de a fejbőr hámlása, a korpásodás esetén is.
A BHT lézeres hajterápia várható eredményei többek között: csökkenti a hajhullást, mivel energizálja a hajhagymát, sabályozza a faggyúmirigyek működését a túlzottan száraz vagy zsíros fejbőrű embereknél, csillapítja a viszkető fejbőr tüneteit, regenerálja a sérült hajszálakat.
Mennyire biztonságos a BHT kezelés?
Klinikai tanulmányok igazolják, hogy a kezelésnek semmilyen káros mellékhatása nincs a szervezetre, a fejbőrre sem. A kezelés sem fájdalmas, de még csak kellemetlenséggel sem jár. A vendégek, páciensek többnyire kényeztető kezelésként és kikapcsolódásként szokták emlegetni.
Az egyénfüggő, összesen hány kezelés elegendő például a fejbőr hámlás okainak megszűntetéséhez, ez a probléma jellegétől, súlyosságától függ. Jellemzően egy 10 alkalomból álló kúra hatékony szokott lenni, de bizonyos esetekben, előrehaladott probléma esetén kiegészítő kezelésekre lehet szükség. A kezelések kb. 30 percet vesznek igénybe, és jellemzően heti egy-két alkalommal javasoljuk beilleszteni, amennyiben a szakértő ezt javasolja.
Időpontfoglalás hajgyógyászatra
Mi a legjobb sampon a fejbőr hámlásra?
A pikkelyek képződésének csökkentésére, az irritáció enyhítésére temészetesen a naturális alapú, természetes alapanyagú samponok a legjobbak; kemikáliák helyett ezek a készítmények képesek helyreállítani a fejbőr egészségét.Mindenek előtt ismét fontos tudatosítani, ne kísérletezzünk: a megfelelő sampon kiválasztása előtt kérje ki hajgyógyász szakember véleményét, aki képes felderíteni, nem csak azt, hogy mi okozza a hámlást, de azt is, hogy milyen típusú a páciens bőre, s e mentén tudja kidolgozni a személyre szabott kezelés további lépéseit.
A ketokonazol például egy erős gombaellenes szer, amely hatékony a korpásodás ellen, különösen akkor, ha azt gombás fertőzések okozzák. Gyakran használják seborrheás dermatitisz esetén is.
A cink-pirition egy antimikrobiális és gombaellenes hatóanyag, amely segíthet a korpásodás és enyhe fejbőr problémák kezelésében. Segít eltávolítani a fejbőrön lévő mikrobákat, amelyek irritációt és hámlást okozhatnak.
A szalicilsav segít feloldani az elhalt bőrsejteket és elősegíti a fejbőr tisztulását. Különösen hatásos pszoriázis és erős hámlás esetén. Továbbá ott a teafaolaj, ami természetes antibakteriális és gombaellenes tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek segítenek az enyhe fejbőr problémák, így a korpásodás kezelésében.
Vannak még kátrányalapú samponok: ezek csökkenthetik a hámlást, a gyulladást és a viszketést. Leginkább a psoriasis és a seborrheás dermatitisz kezelésére ajánlottak.
Száraz bőrre ajánlott sampon
Ha az érintett páciens fejbőre nagyon száraz, kerülni ajánlott a túl erős hatású termékeket, amelyek tovább száríthatják. Hidratáló, aloe vera vagy olajokat tartalmazó készítmények lehetnek kedvezőbbek. Érdemes megjegyezni, hogy a bőr hozzászokik egy samponhoz, ezért időnként érdemes változtatni a hétköznapokban használt készítményen.
A kiválasztás előtt érdemes bőrgyógyásszal konzultálni, aki személyre szabottan ajánl samponokat a fejbőr állapotának megfelelően. És minden esetben fontos a termékek nem túlzott - heti kétszeri hajmosással történő - használata, valamint a haj és a fejbőr megfelelő öblítése.

Forrás: Pexels
A fejbőr hámlása gyerekeknél - Mire kell figyelni?
A gyerekeknél a fejbőr hámlása meglehetősen gyakori jelenség - elég a koszmóra gondolni -, az alábbiakban ezeket ismertetjük.
Bölcsőváll: Ez a leggyakoribb ok, ami már csecsemőknél és kisgyermekeknél fejbőr hámlást okozhat. Jellemzően sárgás, zsíros pikkelyek formájában jelentkezik, amikor a faggyúmirigyek túlzott faggyútermelése következik be.
Kezelés: Általában enyhe sampon használata, finom fejbőr masszázs, vagy kókuszolaj és puhító krémek alkalmazása segíthet eltávolítani a pikkelyeket.
Atópiás dermatitisz (ekcéma)
Sok kisgyermeknél előfordulhat ekcéma, ami viszkető, piros és hámló bőrt eredményezhet a fejbőrön is.
Kezelés: Hidratáló krémek és gyulladáscsökkentő kenőcsök használata, valamint a bőrirritáló anyagok elkerülése.
Tinea capitis (fejbőrgomba)
Gombás fertőzés, ami kisgyermekeknél jelentkezhet, karakterisztikus gyűrű alakú, hámló foltokkal.
Kezelés: Orvos által felírt gyógyszeres kezelés, például orális gombaellenes szerek használata szükségese.
És hogyan lehet megszüntetni gyermekeknél a fejbőr hámlásának okait?
Minden esetben nagyon fontos a gyengéd hajápolás: olyan könnyű samponokat kell alkalmazni, amelyek nem irritálják a gyerekek bőrét. Fontos a megfelelő hidratálás: gyerekeknek is használható hidratáló krémek, balzsamok, olajok segíthetnek bőrük nedvességének megtartásában. Ha enyhék a tünetek, ugyancsak lehet a fejbőrbe lágyan bekenni a szükséges sampont, majd lágy ecsettel óvatosan kikefélni a bőrdarabokat a gyermek hajából.
Ha a hámlás nem enyhül vagy gyulladással, vörösséggel, hajhullással jár, érdemes bőrgyógyászhoz fordulni.
Összefoglalás
A fejbőr hámlás okainak megszüntetése összetett feladat; lehet az oka a bőr szárazsága, ekcéma és psoriasis, gombás fertőzés, s ezek az állapotok különböző típusú hámlást eredményezhetnek, mint a vastag lemezes pikkelyek vagy finom, porcukorszerű hámlás. A tünetektől is függ, milyen kezelés javasolt: speciális samponok, vagy természetes olajok, de gondos hajápolási rutinok alkalmazása mindenképpen hasznos. Fontos emellett a megfelelő hidratáció és táplálkozás.
Gyerekeknél gyakori a bölcsőváll, ami szintén okozhat hasonló tüneteket, és gyengéd, hidratáló kezeléseket igényel. Minden esetben, ha a hámlás tartós vagy súlyos, érdemes szakemberhez fordulni a pontos diagnózis és a legmegfelelőbb kezelés érdekében.
Időpontfoglalás hajgyógyászatra