Milyen a szeborreás fejbőr?
A szeborreás fejbőr hátterében a szeborreás dermatitisz áll, ami egy krónikus gyulladásos bőrbetegség, elsősorban a faggyúmirigyekben gazdag területeket érinti. Ezen területek magukban foglalják a fejbőrt, az arcot, különösen az orr környékét, a füleket, az állkapocs vonalát és a mellkas felső részét, vagyis egyébként nem kizárólag a fejbőrön jelenhetnek meg a kellemetlen tünetek.
A szeborreás fejbőr tünetei
A szeborreás fejbőr tünetei a betegség súlyosságától függenek.
- Vörös, gyulladt bőrfelületek: Gyakran megfigyelhető vörösség és gyulladás a fejbőrön, illetve megjelenhet az arc bőrfelületein, az orr körül, a fülekben és a mellkas felső részén.
- Zsíros, sárgás korpásodás: A faggyúmirigyek fokozott aktivitása miatt a betegek gyakran tapasztalnak zsíros érzetű, sárgás-fehéres hámdarabokat a fejükön.
- Viszketés:Az egyik leggyakoribb és legkellemetlenebb tünete a szeborreás fejbőrnek, nagyon megnehezíti a mindennapi életet és a szociális interakciókat.
- Bőr hámlása: A gyulladt területeken a bőr hámlani kezd, ami nemcsak esztétikai problémát jelent, hanem további irritációt is okozhat.
- Fájdalom érzete:Erősebb gyulladás esetén a bőr sajnos fájdalmassá válhat, különösen, ha a beteg kaparászva igyekszik enyhíteni a viszketést.
Ezek a tünetek hullámzó jelleggel, időszakos fellángolásokkal jelentkezhetnek, melyeket hosszabb tünetmentes időszakok követhetnek. A szakszerű kezelés célja, hogy enyhítse ezeket a tüneteket és hosszabbítsa meg a tünetmentes periódusokat.
A szeborreás fejbőr okai
A szeborreás dermatitisz kialakulásához számos tényezőnek akár az együttes hatása vezethet.
Állhat a betegség mögött genetikai hajlam, amikor másnál is előfordult már a családban, lehet mögötte hormonális változás is: pubertás, terhesség, vagy bizonyos endokrin betegségek, mint pl. a pajzsmirigy alulműködése, ami szintén a szeborreás dermatitisz megjelenésének hátterében lehet.
Az orvostudomány az érzelmi stresszt is az indikátorok közé sorolja, ami képes kiváltani a betegség tüneteit. Fontos megemlíteni a gombás fertőzéseket: a Malassezia gomba túlszaporodása kulcsszerepet játszik, amely normális körülmények között is jelen van a bőrflórában, de bizonyos feltételek mellett gyulladást okozhat.
Említhetjük még a környezeti hatásokat, extrém hideg vagy meleg, száraz vagy nedves időjárási körülmények elősegíthetik a tüneteket. És arról sem árt megfeledkezni, hogy ha hibásak a bőrápolási szokásaink: a túlzott bőrtisztítás vagy épp ellenkezőleg, az elégtelen bőrápolás is provokálhatja a tüneteket.

Forrás: Pexels
A szeborreás dermatitisz és más bőrbetegségek - Mégis, hogy tegyünk különbséget?
Atópiás dermatitisz (ekcéma)
Az atópiás dermatitisz, avagy ahogyan gyakran nevezik, az ekcéma krónikus gyulladásos bőrbetegség, amely jellemzően viszkető kiütések formájában jelenik meg. Az érintett területek gyakran a kéz, a láb, az arc és a nyak bőrfelületei, vagyis a fejbőr nem - de a szeborreához hasonlóan az ekcéma is hajlamos a periodikus fellángolásokra. Gyakran társul más allergiás állapotokkal, mint az asztma vagy a szénanátha, ami azonban a szeborreás dermatitisznél kevésbé jellemző.
Pikkelysömör (pszoriázis)
A pikkelysömör egy autoimmun bőrbetegség, amely jól látható határok által elválasztott, piros, kiemelkedő bőrfelületek megjelenését okozza, vastag, fehér hámlásokkal fedetten. Típusosan a könyökön, a térden, a háton és a fejbőrön jelenik meg - a pszoriázis jellemzője a gyors bőrsejt-termelődés, ami plakkokat képez a bőrön. Ez az állapot más minta szerint lángol fel és hullámzik, mint a szeborreás dermatitisz.
Rosacea
A rosacea krónikus bőrbetegség, mely főként az arc középső részeit érinti, tartósan kivörösödött bőrt okoz, gyakran apró, kitágult hajszálerekkel. A rosacea fellángolásait különböző környezeti tényezők válthatják ki: forró italok, csípős ételek, az alkohol és a stressz is, vagyis allergiás reakció is. A szeborreás dermatitiszhez képest a rosacea nem kapcsolódik közvetlenül a faggyútermeléshez, és nem jellemző rá a zsíros, korpás hámlás.
Tinea capitis (fejbőrgomba)
A Tinea capitis gombafertőzés, amely kizárólag a fejbőrt érinti, ami általában kerek vagy ovális, szőrtelen foltok megjelenéséhez vezet. Erős viszketéssel és néha fájdalommal járhat. A tinea capitis kezelése antifungális szerekkel történik, és jellemzően a gyerekeket érinti. A szeborreás dermatitiszhez képest ez a betegség hajhullást okozhat, amely nem jellemző a dermatitiszre.
Szeborreás keratózis
A szeborreás keratózis jóindulatú bőrkinövés, amely általában idős korban jelenik meg. Ezek a kinövések gyakran barna színűek, és koromszerű felületűek lehetnek. Bár esztétikai problémát jelenthetnek, nem okoznak viszketést vagy fájdalmat, és nem gyulladásosak, ellentétben a szeborreás dermatitisszel.
A szeborreás fejbőr kezelése - a BHT lézeres hajterápia előnyei
A szeborreás dermatitiszt klinikai vizsgálatokkal igazoljuk; a bőrgyógyász az érintett bőrfelületeket megvizsgálja. Ritkán, de szükség lehet bőrbiopsziára vagy mikroszkópos vizsgálatra a gombás fertőzések kizárására. A diagnózis során fontos, hogy az orvos elkülönítse a szeborreás dermatitist más hasonló bőrbetegségektől, amelyeket fentebbb már bemutattunk.
A szeborreás dermatitisz kezelése a tünetek súlyosságától és helyétől függ. Lehetséges ugyan természetes alapanyagú olajokat, pakolásokat alkalmazni, ám mielőtt ilyen anyagok fejbőrébe való kenésébe kezdene, bőrgyógyászt vagy hajdiagnosztát érdemes felkeresnie. A pontos diagnózis érdekében és a megfelelő kezelési stratégia kidolgozásához feltétlenül szakértő szükséges.
Számos fejbőrproblémára hatékony a BHT lézeres terápia
A Móricz Medical Center elérhető Brilliance Hair Therapy (BHT lézeres hajterápia) egy teljesen egyedülálló kezelés: egy csúcskategóriás lézeres hajhullás kezelő rendszert foglal magában, amely egy 660 nanométeres alacsony intenzitású diódalézeres technológián alapul.
A lézer azért hatékony, mert növeli a fejbőr véráramlását, ezáltal elősegíti a fontos tápanyagok áramlását, a káros anyagok kivezetését és serkenti a sejtanyagcserét. Mégpedig mindezt a fejbőr károsítása nélkül. Összességében a BHT terápia segíti az egészséges hajhagyma fejlődését, számos fejbőrprobléma, zsírosodás, szárazság, korpásodás esetén is hatékony tud lenni.
A BHT lézeres hajterápia várható eredményei többek között: csökkenti a hajhullást, mivel energizálja a hajhagymát, szabályozza a faggyúmirigyek működését a túlzottan száraz vagy zsíros fejbőrű embereknél, csillapítja a viszkető fejbőr tüneteit, regenerálja a sérült hajszálakat.
Mennyire biztonságos a BHT kezelés?
Klinikai tanulmányok igazolják, hogy a kezelésnek semmilyen káros mellékhatása nincs a szervezetre, a fejbőrre sem. A kezelés sem fájdalmas, de még csak kellemetlenséggel sem jár. A vendégek, páciensek többnyire kényeztető kezelésként és kikapcsolódásként szokták emlegetni.
Az egyénfüggő, összesen hány kezelés elegendő például a szeborreás fejbőr okainak megszüntetéséhez, ez a probléma jellegétől, súlyosságától függ. Jellemzően egy 10 alkalomból álló kúra hatékony szokott lenni, de bizonyos esetekben, előrehaladott probléma esetén kiegészítő kezelésekre lehet szükség. A kezelések kb. 30 percet vesznek igénybe, és heti egy-két alkalommal javasoljuk beilleszteni.
Otthoni kezelési lehetőségek
Természetesen otthoni körülmények között is van lehetőség a tünetek, különösen a viszketés és a hámlás mérséklésére, a betegség visszatérésének, a fellángolások gyakoriságának csökkentésére.
Gyakran ajánlanak szakembereink is speciális samponokat, amelyeket kifejezetten a szeborreás dermatitisz ellen fejlesztettek ki - erről külön szólunk alább -, használható még teafaolaj is; ez antibakteriális és antifungális tulajdonságokkal bír, így hatékony lehet a szeborreás dermatitisz okozta viszketés és korpásodás csökkentésére.
Nagyon fontos a fejbőrrel szembeni gyengéd bőrápolási rutin követése: nem szabad a bőrt túlzottan súrolni, kaparni, mert sérüléseket okozhat és ronthat a tüneteken. Használjon lágy, hidratáló bőrápoló krémeket vagy olajokat, amelyek nem tartalmaznak irritáló összetevőket!
Ezeken kívül az egészséges diéta és a stresszkezelés is hozzájárulhat a szeborreás dermatitisz kezeléséhez; a diáta zsírszegény, magas omega-3 zsírsavtartalmú étrendet jelent, amely csökkenteni képes a bőrgyulladást.
Fontos lehet a ruházatra való odafigyelés is: viseljen légáteresztő, természetes anyagokból készült ruházatot - avagy megfelelő anyagú sapkát -, amely segít elkerülni a bőrirritációt és elősegíti a bőr szellőzését.
Ezen otthoni kezelési módszerek rendszeres alkalmazásával javulhatnak a szeborreás dermatitisz tünetei, de nagyon fontos, hogy súlyos vagy tartós tünetek esetén forduljon orvoshoz vagy bőrgyógyászhoz!
Szeborreás fejbőrre ajánlott samponok
Szeborreás dermatitisz fejbőrnél ajánlott kerülni a mesterséges anyagokat, kemikáliákat tartalmazó samponokat, mert azok tovább irritálhatják a bőrt.
Nyugtató, hidratáló hatásuk miatt egyaránt hatékonyak lehetnek a kókuszolajat, aloe verát, teafaolajat vagy rozmaringolajat tartalmazó samponok - ez utóbbi segíthet a hajhullás megelőzésében is -, a kamilla is jó hatású.
Azonban nagyon fontos a kísérletezést mellőzni: bármelyik termék használata előtt konzultáljon bőrgyógyásszal. Egyes összetevők allergiás reakciót válthatnak ki bizonyos embereknél.

Forrás: Pexels
Összefoglalás
A szeborreás fejbőr mögött olyan bőrbetegség áll, amely bőrpírt, hámlást és viszketést okoz, olykor fájdalmas is. Kezelése körültekintést igényel, beleértve orvosi beavatkozásokat, mint topikális kortikoszteroidok és antifungális készítmények, valamint otthoni megoldásokat, mint speciális samponok használata és megfelelő bőrápolási rutinok.
Fontos a rendszeres orvosi felügyelet, hogy a betegek hatékonyan kezelhessék a tüneteket és javíthassák életminőségüket.